Freezing Winds 25 inleds – NATO:s gemensamma maritima försvar starkt i Östersjön

Marinen
Utgivningsdatum 20.11.2025 13.54
Typ:Pressmeddelande

Den marinledda höstövningen Freezing Winds 25 kommer att hållas i södra Finland, Skärgårdshavet och Finska viken från den 24 november till den 4 december 2025.

Förutom marinens kommer trupper och fartyg deltar trupper från armén, flygvapnet, försvarsmaktens logistikförband och gränsbevakningen att delta i den internationella marinövningen.

Temana för övningen är bl.a. tryggande av sjöförbindelser och kritisk infrastruktur, strider och avvärjning av landstigning i skärgården och i kustområdena samt flottans och kusttruppernas gemensamma operationer.


Väderförhållandena i november och december och miljön i Finlands närhet erbjuder unika förutsättningar för NATO:s gemensamma försvarsutbildning. Totalt 20 stridsfartyg och försörjnings- och stödfartyg från olika allierade länder kommer att delta i övningen.

Förutom Finland deltar trupper och fartyg från Belgien, Danmark, Estland, Tyskland, Frankrike, Lettland, Litauen, Nederländerna, Polen och USA. NATO:s ständiga minbekämpningsgrupp SNMCMG1 deltar också. Övningens totala styrka uppgår till cirka 5 000 soldater.

Övningen omfattar flygoperationer dygnet runt med stridsflygplan, maritima övervakningsflygplan och helikoptrar.

Kustrupperna kommer att fokusera sina aktiviteter på Skärgårdshavet och Hangöudd. Under övningen kommer trupperna och fartygen också att operera i estniska territorialvatten och skärgården-

- Freezing Winds 25 visar de allierade ländernas och Finlands engagemang för att säkra Östersjön i alla situationer. Vi har förmåga att genomföra gemensamma operationer med våra allierade snabbt och effektivt, och övningar som denna upprätthåller och utvecklar dessa förmågor, säger kommendör Marko Laaksonen, operationschef för den finska marinen.

De fartyg som deltar i övningen anländer till Åbo under helgen som börjar den 21 november. Fartygen kommer att lägga till i Åbo hamn.