Naton E-3A Sentry AWACS ensimmäistä kertaa tehtävällä Suomessa
Ilmavoimat lensi yhteistoimintakierroksia yhdessä Naton E-3A Sentry AWACS -tutkavalvontakoneen kanssa tiistaina 3. maaliskuuta 2026 Suomen ilmatilassa.
Naton E-3A Sentry AWACS (Airborne Warning & Control System) -tutkavalvontakone osallistui yhteistoimintakierroksilla Ilmavoimien päivittäiseen lentotoimintaan. Kerroksille osallistui tutkavalvontakoneen lisäksi F/A-18 Horneteja Karjalan ja Lapin lennostoista. Tutkavalvontakone myös ilmatankattiin Suomessa. Liittolaisten kanssa kehitettävät yhteiset suorituskyvyt tuovat merkittävää lisäarvoa kansalliseen ilmapuolustus- ja valvontajärjestelmään, jota Suomessa johtaa ilmaoperaatiokeskus.
Mukana lennolla oli myös vääpeli Aleksi Härkönen, joka on ensimmäinen suomalainen E-3A Sentryn miehistöön kuuluva jäsen. Hän toimii AWACSissa weapons controllerina, eli tekee käytännössä taistelunjohtajan tehtäviä. Ensimmäisellä tehtävälennolla Suomen ilmatilassa yhteensovitettiin kansainvälisiä ja suomalaisia käytänteitä ja harjoiteltiin toimimista suomalaisten lento-osastojen kanssa Suomessa. Härkönen toimi linkkinä Naton AWACSin ja suomalaisten välillä. Se helpotti lennon suunnittelua ja toteutusta.
– Kaikki meni todella sujuvasti, ja tästä on mielestäni hyvä lähteä suunnittelemaan jatkoa. Suomen yllä lentäminen olisi kuin kotiin olisi tullut. Sain toimia tuttujen hävittäjien kanssa erilaisessa ympäristössä kuin aikaisemmin Suomessa palvellessani. Suomalaisena voin olla ylpeä, miten sujuvasti kierros meni ja miten valmiita Suomessa ollaan auttamaan ja ratkomaan ongelmia yhdessä. AWACSin miehistö on kiitellyt ilmaoperaatiokeskuksen ja 5. pääjohtokeskuksen sekä muiden lentokierroksiin liittyvien osapuolten panosta.
Härkönen aloitti Nato-tehtävässä joulukuussa 2024, ja ensimmäinen lento tutkavalvontakoneen miehistössä oli huhtikuussa 2025. Lähes vuoden aikana hän on ollut mukana useissa eri maissa ja toiminut liittolaisten lisäksi myös liittouman ulkopuolisten maiden kanssa. Härkönen on myös aloittanut opettajakoulutuksen, jonka jälkeen hän kouluttaa uusia weapons controllereita.
– On ollut silmiä avaavaa ja mielenkiintoista toimia tässä tehtävässä. Voin edelleen todeta, että Suomesta saatu koulutus- ja kokemuspohja on kansainvälisesti yhteensopivaa. Nyt kun on juurruttanut lentämiseen liittyvän koulutuksen mieleensä niin, ettei sitä tarvitse enää miettiä, voi keskittyä täysillä substanssiosaamiseen. On myös pystynyt laajentamaan käsitystä operaatioiden suunnittelun kokonaisuudesta, hän sanoo.