Locked Shields 26 -harjoituksessa korostuu kyberyhteistyön merkitys

Puolustusvoimien johtamisjärjestelmäkeskus
Julkaisuajankohta 22.4.2026 14.01
Tyyppi:Tiedote
Lähikuva Suomen, Yhdysvaltojen ja Viron sotilaiden hihoista, joissa näkyy maiden liput sekä yhteisjoukkueen oma Locked Shields 2026 -hihamerkki.

Puolustusvoimat osallistui Locked Shields 26 -kyberpuolustusharjoitukseen yhteisellä joukkueella Maanpuolustuskoulutusyhdistyksen (MPK), Viron ja Yhdysvaltojen kanssa. Jatkuvasti muuttuvat kyberuhat eivät tunnista kansallisia rajoja, joten yhdessä harjoitteleminen ja kybersuorituskyvyn kehittäminen on entistä tärkeämpää.

Reserviläisistä ja Maanpuolustuskoulutusyhdistyksen (MPK) vapaaehtoisista pääosin koostuva Suomen joukkue pääsi Locked Shields 26 -harjoituksessa testaamaan omaa osaamistaan laadukkaassa harjoitusympäristössä ja oppimaan hyväksi havaittuja toimintatapoja liittolaismailta. Suomen osallistuminen Locked Shields 26 -harjoitukseen on Puolustusvoimien ja MPK:n yhteistyön taidonnäyte. Kybertoiminta kehittyy jatkuvasti ja säännöllinen harjoittelu on välttämätöntä kyvykkään suorituskyvyn ylläpitämiseksi. Puolustusvoimat arvostaa MPK:n mukana oloa, koska MPK:n rooli kyberreserviläisten ja ei-asevelvollisten kouluttamisessa on ratkaiseva. Puolustusvoimat on osallistunut Locked Shields -harjoitukseen MPK:n kanssa jo useita kertoja hyvällä menestyksellä. 

Locked Shields 26 -harjoitukseen osallistui noin 4 000 henkilöä 40 maasta. Kaikki harjoitukseen osallistuneet joukkueet koostuivat kahden tai useamman maan tiimeistä. Suomi osallistui tällä kertaa harjoitukseen noin sadan hengen vahvuisella yhteisjoukkueella Viron puolustusvoimien sekä Virginian ja Marylandin kansalliskaartien kanssa. Yhteisjoukkueen muodostamisessa ja harjoittelun keskiössä oli yhteisten toimintamallien muodostaminen mahdollisimman nopeasti, jotta joukkueesta tulee operaatiokykyinen.

Kyberturvallisuus vaatii liittolaisten tukeutumista toisiinsa

Yhteistyö eri tasoilla niin kansallisesti kuin kansainvälisesti on välttämätöntä, koska kyberuhat eivät tunnista kansallisia rajoja. Harjoituksen tavoitteena olikin kehittää Suomen, Viron, Yhdysvaltojen ja Naton välistä kyberpuolustusyhteistyötä, jonka kaikki osapuolet kokivat tärkeäksi.

– Kybertoimintaympäristössä korostuvat maailmanlaajuisuus ja kompleksisuus. Hyvät välit liittolaisiin ja kyky operoida yhdessä ovat keskiössä tässä toimintaympäristössä, totesi harjoituksen Suomen osuuden johtaja, luutnantti Joona Vainio. 

– Kukaan ei pysty tähän yksin. Meidän on pystyttävä työskentelemään yhdessä yhteistä vihollista vastaan.  Jotta pystyisimme toimimaan yhdessä, meidän on rakennettava suhteita ja harjoiteltava yhteistyötä, kertoi Marylandin kansalliskaartin harjoituksen päävalmistelija, everstiluutnantti Robert DeLuca.

– Pienenä maana olemme riippuvaisia liittolaisistamme. Kyberympäristössä ei ole rajoja, joten meillä on oltava hyvät suhteet liittolaisiimme ja kyky työskennellä heidän kanssaan, totesi Viron puolustusvoimien harjoituksen päävalmistelija, everstiluutnantti Sander Soomre.

Kolme sotilasta maastokuvioisissa asuissa seisoo rinnakkain kahden ison näytön edessä.
Vasemmalta oikealle everstiluutnantti Sander Soomre Viron puolustusvoimista, luutnantti Joona Vainio Puolustusvoimien johtamisjärjestelmäkeskuksesta ja everstiluutnantti Robert DeLuca Marylandin kansalliskaartista. Kuva: Puolustusvoimat


 

Locked Shields -harjoituksessa kaikki pyrkivät yhteistä päämäärää kohti

Locked Shields -harjoituksessa oukkueiden tehtävänä on suojata kriittistä infrastruktuuria ja tietojärjestelmiä kyberhyökkäyksiltä. Jokainen joukkue saa samanlaisen ympäristön suojattavaksi ja harjoitusorganisaatio suorittaa eri tasoisia hyökkäyksiä näitä järjestelmiä kohtaan. Harjoitukseen osallistuvien maiden tulee havaita, torjua ja raportoida näistä harjoituksen johdolle. 

– Harjoituksessa parasta oli harjoituksen tuoma aikakompressio ja paine, jotka pakottavat epämukavuusalueelle ja koettelevat jokaisen osallistujan taitoja ja resilienssiä. Yhteistyö on ollut todella sujuvaa. Valtaosa osallistujista kaikista maista on ollut vapaaehtoisia. Harjoituksen valmistelujen toteuttaminen eri aikavyöhykkeillä ja vapaaehtoisperiaatteella arkitöiden ja muun elämän ehdoilla luo haasteen, mutta tähän nähden harjoitus on sujunut erinomaisesti. Kaikki ovat ammattimaisia ja pyrkivät yhteiseen päämäärään, kertoi yhteisjoukkueen Blue Team 02:n johtaja, nimettömänä pysyttelevä reservin luutnantti harjoituksen aikaisista kokemuksistaan.

Puolustusvoimat ja MPK osallistuivat kansainväliseen Locked Shields 26 –harjoitukseen 13.–24.4.2026. Naton kyberpuolustuksen osaamiskeskus (NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence, CCDCOE) on järjestänyt maailman suurimman kyberpuolustusharjoituksen jo vuodesta 2010 alkaen. Locked Shields 26 -harjoitus on osa Puolustusvoimien vuoden 2026 koulutus- ja harjoitustoimintaa ja sen johti Puolustusvoimien johtamisjärjestelmäkeskus (PVJJK).